Jesteś tutaj: pozyczkipozabankowe3.pl > Oszczędności > Zadbaj o dobrą emeryturę- oszczędzaj

Bezrobocie w gospodarce

Bezrobocie jest zarówno najgroźniejszym skutkiem dekoniunktury, jak i przyczyną kłopotów gospodarki. Polacy nie za bardzo zdają sobie z tego sprawę, w porównaniu ze świadomymi Amerykanami.

 

W styczniu 2013 roku poziom zarejestrowanych osób bezrobotnych wzrosła do 3 milionów ludzi. Jest to najwyższe odnotowane bezrobocie od lutego 2007 roku. Można się spodziewać, że rynek może odnotowywać coraz gorsze wyniki. Stopa bezrobocia również jest w słabej kondycji, bo sięga ona ponad 14 procent. Taki wynik ostatnio pojawił się w lutym 2007 roku. Do pojawienia się poziomu 11-12 procent będzie potrzeba jeszcze bardzo dużo czasu.

 

Bezrobocie zależne jest od gospodarki. Kiedy spada zapotrzebowanie na usługi oraz towary, to w dół idzie również potrzeba zatrudniania pracowników w firmach. Przedsiębiorstwa chcą w taki sposób zmniejszać koszty i dostosowywać liczbę zatrudnionych, do faktycznie ich potrzebnych. Gospodarka zależna jest również od bezrobocia. Kiedy następuje redukcja miejsc pracy, wtedy zwiększają się kłopoty w gospodarce. Kółko się w ten sposób zamyka. Bo gdy spada zatrudnienie ludzi, to spada również popyt na dobra i usługi. Wtedy pracodawcy zwalniają niepotrzebnych pracowników. Jest to ogromne koło, nad którym ciężko jest zapanować. W Stanach Zjednoczonych radzą sobie z tym problemem jak tylko mogą. Starają się otwierać nowe miejsca pracy i zatrudnienia. Dodrukowane pieniądze mają pomóc w spadku bezrobocia. U nas w kraju władze ciężko sobie radzą z tym problemem.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.