Jesteś tutaj: pozyczkipozabankowe3.pl > Finanse > Gotówka potrzebna

Ceny papierosów pójdą w dół

Pierwszy raz od dekady wpływy z akcyzy będą zdecydowanie niższe, bo o prawie miliard złoty. Przez tak wysoką akcyzę, zamiast państwa bogaciła się szara strefa oraz mafia.

Od wielu, wielu lat ceny za papierosy idą w górę, a to wszystko przez podnoszenie stawki podatku akcyzowego. Mimo skarżenia się palaczy na zbyt wysokie ceny, to korzystał na tym polski budżet. Ostatnie dwa lata przyniosły wpływy w wysokości 9 procent. Tym razem jednak może być całkiem inaczej, a dochody będą niższe niż w roku poprzednim. Powodem jednak nie jest zmniejszenie się liczby osób palących papierosy, a obniżenie cen papierosów.

 

Jeżeli papierosy w sklepach wzrastały, to ludzie zamiast kupować je tam, zakupują je w szarej strefie. A na tym traci Polski budżet. Szara strefa wynosi już 23 procent całkowitego wyrobu tytoniowego. Wiadomo, że jest teraz kryzys na rynku, więc ludzie wolą kupować tanie skręty, niż normalne papierosy z akcyzą. Prawdziwe papierosy są co czwartym skrętem na rynku, reszta to podróbki. Od grudnia do stycznia sprzedaż papierosów spadła o 11 procent. Analogicznie rok wcześniej odnotowano spadek tylko o niecałe dwa procent.

 

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.