Jesteś tutaj: pozyczkipozabankowe3.pl > Podatki > Jakie ulgi podatkowe Ci przysługują?

Emerytury

Jeszcze w tym miesiącu w życie ma wejść propozycja zmian w składkach OFE. Rząd chce, by je zawiesić, a uczestnictwo w funduszach ma być dobrowolne. Oznacza to, że emerytury będą niższe.

 

Rząd będzie przeglądał części kapitałowej systemu emerytalnego. Obejmuje on przede wszystkim politykę inwestycyjną, wymogi, składki czy też opłaty. Nowy system, który ma być gotowy ruszy dopiero w połowie 2014 roku. Niestety zmiany w prawie o OFE nie będą służyć dobru emerytów. Rząd wpadł na pomysł o dobrowolnemu uczestnictwu w OFE. Do tego chcą zawiesić na pewien czas przekazywane składek do nich.

 

Jest aż sześć propozycji na nowy system. Jedną z nich ma ZUS czy Ministerstwo Finansów. Ten drugi chce, żeby pieniądze przenosić stopniowo do ZUS. Ma to mieć miejsce na dziesięć lat przed przejściem danej osoby na emeryturę. Jeśli miałby taki pomysł wejść w życie to w pierwszym roku przeniesione do ZUS-u będzie 12 – 13 miliardów złotych. W następnych byłoby to około 5 miliardów złotych. Natomiast jednorazowe przeniesienie środków do ZUS wyniosłoby 40 miliardów złotych, a w kolejnych około 9 miliarda złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.