Jesteś tutaj: pozyczkipozabankowe3.pl > Gospodarka > Podstawowe obowiązki przedsiębiorcy

Przepisy emerytalne

Każdy emeryt, który do końca 2012 roku nie złożył wniosku o przeliczenie swoich świadczeń emerytalnych, nie będzie mógł już skorzystać z możliwości ich podwyższenia.

 

Takich emerytów liczy się już w tysiącach. Mogą oni stracić nawet od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie z powodu nowelizacji przepisów. Dlatego do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich ciągle napływają od nich skargi. W tych pismach zawarte są uwagi, że ZUS odmawiał korzystnego przeliczenia ich świadczeń.

 

Po podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat, zmieniono zapis o zasadach obliczania świadczeń dla osób, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku. Takie osoby miały obliczane emerytury na starych zasadach. Takie osoby, dzięki złożeniu odpowiednich wniosków o obliczenie świadczenia mogły zyskać nawet kilkaset złoty miesięcznie. Powinno się to zrobić poprzez podzielenie wszystkich zebranych składek na ich kontach emerytalnych w ZUS-ie. Jednak ZUS robi to odwrotnie, czyli przed obliczeniem emerytury najpierw potrąca z jej konta wypłacone do tej pory pieniądze. W ten sposób emeryci nie mają szans podniesienia swojej emerytury.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.