Jesteś tutaj: pozyczkipozabankowe3.pl > Kredyty hipoteczne > Negocjuj z bankiem warunki kredytu hipotecznego

Satelity a koszty

Rok temu wysłano na orbitę pierwszą Polską satelitę. Chcemy wysyłać kolejne ale czy wszyscy wiedzą jakie są koszty, gdy przypadkiem zderzyłaby się ona z inną satelitą?

 

Gdyby tak się stało to przez wiele, wiele lat dług spłacałyby kolejne pokolenia Polaków. Polska podpisała układ kosmiczny, w którym to państwa są odpowiedzialne za własne działalności w kosmosie. Nie zależnie od tego czy jest to prowadzone przez instytucje rządowe, czy prywatne. Tak więc, jeśli by jakikolwiek Polski obiekt kosmiczny dokonał szkód, to koszty pokryją podatnicy. Koszty mogą być ogromne, gdyż nie ma ograniczeń, które określają kwoty odszkodowania. Tym bardziej, że z naszą pierwszą polską satelitą nie ma kontaktu.

 

Konkurs, który zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna, wygrali studenci z Politechniki Warszawskiej i naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Chcieli oni sprawdzić specjalny ogon, który miał zwiększyć tarcie hamowania, a wtedy doprowadził by do spalenia satelity w atmosferze. Niestety satelita przestała reagować na komendy z Ziemi. Koszty wysyłania satelity w kosmos są ogromne. Satelita, która miała spłonąć w atmosferze kosztowała aż 200 tysięcy złotych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.